czwartek, 25 lipca 2013

Wiejskie risotto z kurkami

Wiejskie, bo przygotowane właśnie na wsi, w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie.  W centrum spokojnej, podlaskiej wsi.  W przytulnym, pięknie urządzonym domku rodziców Gapci. Z ogromną działką, basenikiem, sadem owocowym, grządkami, widokiem na pola i las, i - moje marzenie - grillem i przydomową wędzarnią zbudowanymi przez jej tatę! Ale wróćmy do risotto. Nie jest to proste danie, bo trzeba robić je z wyczuciem, łatwo przypalić lub rozgotować...ale jeśli poświęcicie mu odrobinę uwagi, na pewno się uda. A warto się postarać, bo jest przepyszne!

Składniki (6-7 porcji):

  • 400g ryżu arborio
  • 200g kurek
  • duża cebula
  • 5 ząbków czosnku
  • 200ml śmietanki 30%
  • 50ml oliwy z oliwek
  • 250ml białego wytrawnego wina
  • łyżka masła
  • 70g parmezanu
  • sól i pieprz
  • woda


W średnim garnku, na połowie oliwy i maśle szklimy drobno posiekaną cebulę i czosnek. Po chwili dorzucamy dokładnie oczyszczone, osuszone kurki. W całości - nie ma potrzeby ich kroić, bo są małe, a w całości będą pięknie wyglądały. Po mniej więcej pięciu minutach dosypujemy do nich ryż arborio i chwilę podsmażamy. Powinien zrobić się lekko przezroczysty. Dolewamy 100 ml wina - ryż powinien je natychmiast wchłonąć. Cały czas mieszając stopniowo dolewamy  tak około 100ml wody. Kiedy ryż ją wchłonie, dolewamy kolejne 100ml wina. Kiedy ryż jest już lekko napęczniały, ale wciąż twardy, dodajemy śmietankę. Po jej wchłonięciu czas na sól i pieprz.

I teraz moment, w którym musicie poświęcić daniu więcej uwagi - płyny (resztkę wina, oliwę i wodę) dolewamy po troszku do momentu, kiedy ryż będzie al dente, a całość będzie miała lekko kleistą konsystencję. Na koniec całość doprawiamy jeszcze raz, do smaku, solą i pieprzem, a do środka starkowujemy połowę parmezanu. Resztę stawiamy na stole razem z tarką, aby każdy z gości mógł po niego sięgnąć, jeśli woli risotto bardziej parmezanowe.












7 komentarzy:

  1. Pysznie z kurkami być musi:-) A do tego jeszcze te piękne sielski zdjęcia:-)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa i oryginalna potrawa. Tylko parmezan drogi, ale czego się nie robi dla smaku. :)

    Kultura

    OdpowiedzUsuń
  3. a co z masłem? Posmarować sobie kanapki? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można ;) Ale lepiej użyć do dania jak w pierwszym zdaniu przepisu :P

      Usuń
    2. haha, to jak z tortem, który ostatnio robiłam. Upiekłam blaty, przeszłam do kremu, a tam "krem najlepiej zrobić 12h wcześniej". :D Nie mniej jednak risotto smaczne, popiłam resztą wina ;)

      Usuń
  4. Co to jest starkować??? W słowniku nie znalazłem, ale zawsze tak było, że ten kto gotuje nie musi mieć skończonej szkoły :-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znaczy to tyle, co zetrzeć na tarce. Szkołę skończyłam i ciesze się, że mogłam pomóc poszerzyć zasób potocznie używanych określeń :)

      Usuń