Coś słodkiego na weekend! Bo wychodzi ich naprawdę dużo, i świetnie smakują przez kilka dni, więc można nimi częstować zapowiedzianych (i niezapowiedzianych) weekendowych gości, a później jeszcze zjeść do porannej kawy na osłodę poniedziałku. O ile coś zostanie... A moje rogaliki wystartowały w konkursie na kulinarny blog roku - glosy można oddać TU!
Składniki (32 - 40 rogaliki)
- 2 i 1/4 szklanki mąki
- 2 żółtka
- 200g masła
- 1/4 szklanki cukru pudru + do posypania rogalików
- 1 czubata łyżka kwaśnej, gęstej śmietany
- szczypta soli
- marmolada lub powidła
Wyrabiamy ciasto z mąki, masła, żółtek, cukru pudru, kwaśnej śmietany i szczypty soli. Kiedy masa jest gładka i jednolita, zawijamy ją w folie spożywczą i chowamy do lodówki na 2-3 godziny. Po schłodzeniu dzielimy ciasto na 3 mniej więcej równe części. Każdą część kolejno rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy (lub innej gładkiej powierzchni) na około 2 milimetrowe placki. Aby były równe wykrajamy koło, na przykład miską, o średnicy około 25 cm. Koło dzielimy na 8 równych trójkątów i przy zewnętrznej krawędzi układamy małą łyżeczkę powideł - polecam powidła lub marmoladę, dżem jest za rzadki i może wypływać w czasie pieczenia. Trójkąciki zwijamy i formujemy rogaliki.
Układamy je na blasze wyłożonej pergaminem i pieczemy przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Powinny być delikatnie złociste. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.
A moje dzisiejsze rogaliki spakowały manatki i powędrowały karmić wygłodniałych studentów pewnej filologii.
właśnie wyjęłam z pieca, są znakomite! tylko trzeba uważać pod koniec pieczenia bo łatwo można przypalić, a przynajmniej mi to nie przychodzi z trudem;]
OdpowiedzUsuńpozdrawiam i dziękuję za przepis!
Faktycznie, kiedy się upieką ze złociutkich dość szybko zmieniają się w spaloniutkie ;)
UsuńSmacznego!
pyszne rodzina zachwycona!!!!!
OdpowiedzUsuńSą rewelacyjne :-) Bardzo dziękuję za przepis :-)
OdpowiedzUsuńrobione już 2 razy, za każdym razem smakują obłędnie, dziękuję za przepis :)
OdpowiedzUsuńupiekłam, są ok, ale nie jestem zachwycona, jak na "moje oko" za dużo masła, zmieniłabym proporcje
OdpowiedzUsuńprzepis fajny i prosty do zrobienia ale sztuka jest uformowac fajne rogaliki:)
OdpowiedzUsuńrewelacja!
OdpowiedzUsuńgodny polecenia i to właśnie uczyniłam polecając stronę dalej:) mój debiut rogalikowy, a przepis bardzo prosty i przede wszystkim bardzo smaczne mi wyszły!! :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuń